Psikodrama sözcüğü, “pysche” ve “drama” dan oluşur. Ruh dünyasının eyleme dökülmesi anlamına gelir. Psikodrama sahnesinde rüyalar, geçmişte yaşantılar, gelecekle ilgili hayaller, ilişkiler, günlük yaşantılar, korkular gibi aklınıza her ne gelirse çalışılabilir. Psikodramada işlenen konu ve sorunlar geçmiş, şimdi ve gelecekle ilgili olabilirler. Çocukların duygusal ve davranış sorunları, ergenlerin bu döneme özgü yaşadıkları ruhsal sorunlar ve yetişkinlerin aile, iş ve ruhsal dünyalarıyla ilgili sorunları psikodramada ele alınabilir. Psikodramaya kendini geliştirmek isteyen, psikolojik tarihi ile karşılaşmak isteyen, sorunlarıyla baş etmekte zorlanan herkes ve her yaştan kişi katılabilir.

Psikodrama uygulama alanları

Psikodramanın kullanım alanlarından birisi “kişisel gelişim” veya “yaşantı grupları” adı verilen çalışmalardır.

Psikiyatrik tanı almış hasta gruplarıyla da çalışılabilir. Bunlar sağaltıma yönelik oluşturulmuş özellikli gruplardır.

Ruh sağlığı alanında çalışan ve eğitim alma kriterlerini karşılayan meslek gruplarına yönelik, Psikodramatist yetiştirmek üzere oluşturulmuş eğitim grupları psikodramanın önemli kullanım alanlarından biridir.

Gruplar dışında, bireysel görüşmelerde de sıklıkla yararlanılan bir yöntemdir. Psikodramatistlerin bireysel seanslarındaki bu uygulamalar “Monodrama” olarak adlandırılır.